Finał II Edycji Konkursu „CHRONIMY DZIUPLAKI”

Dnia 19 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie odbył się finał konkursu łowiecko-przyrodniczego „Chronimy dziuplaki”. Organizatorem konkursu było Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie.

 W okresie wiosennym Koło Łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie przekazało dzieciom i młodzieży ze szkół w Leśniowicach, Okszowie, Sielcu i Rudzie-Hucie budki lęgowe zaś Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie przeprowadził prelekcję: „Po co ptakom dziuple?”. W ramach konkursu uczestnicy mieli zaprezentować instalację przekazanych budek lęgowych, w tym: wybór miejsca dogodnego do ich zawieszenia, sposób montażu oraz efekty zasiedlenia w formie prezentacji multimedialnej.

Pokaz prezentacji odbył się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie. W skład komisji konkursowej weszli: Mirosław Sawicki – Łowczy Okręgowy, Krzysztof Wojciechowski – prezes Koła Łowieckiego nr 23 „Szarak” w Chełmie, Ryszard Suszyński – kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Chełmie, oraz Paweł Łapiński – pracownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. Komisja była pod wrażeniem profesjonalnego podejścia do aktywnej ochrony przyrody, jak również poziomu prezentowania swoich prac. Reprezentanci wszystkich szkół znaleźli się na podium, zajmując następujące miejsca:

Miejsce 1: Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach pod opieką Pani Ewy Nafalskiej Zalewy w składzie: Martyna Pilipczuk, Nikola Prucnal, Aleksandra Wawryniuk.

Miejsce 2: Drużyna z Zespołu Szkół w Okszowie pod opieką Pani Wiesławy Wawrzyk oraz Joanny Tatysiak.

Miejsce 3: ex aequo Drużyna z Zespołu Szkół w Rudzie-Hucie pod opieką Pani Ewy Tworek oraz Szkoły Podstawowej w Sielcu pod opieką Pani Doroty Mielniczuk-Bogut.

Młodzież otrzymała od organizatorów cenne nagrody: książki o tematyce ornitologicznej i łowieckiej, kubki z motywami przyrodniczymi oraz materiały promocyjne Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Konkurs zakończył się ogniskiem oraz poczęstunkiem sponsorowanym przez Koło Łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie. 

Mamy nadzieję, że nasz konkurs będzie się cieszył dalej takim zaangażowaniem młodzieży i nauczycieli.  Zainspirowane „akcją budkową” szkoły organizowały na swoim terenie konkursy plastyczne, wystawy prac, młodzież budowała dodatkowe budki oraz studiowała atlasy ornitologiczne i doskonaliła techniki obserwacji ptaków w terenie. W tym roku dzięki tej akcji z budek wyfrunęły kolejne pokolenia: mazurków, bogatek i modraszek. Sukces lęgowy osiągnęli również nowi lokatorzy: rodzina szpaków i krętogłowów.

 

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński

 

 

Opisy zdjęć:

1 – Zwycięska Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach

2 – Uczniowie ze Szkoły podstawowej w Sielcu podczas prezentacji.

3 – Uczniowie z Zespołu Szkół w Okszowie podczas prezentacji.

4 – Uczniowie z Zespołu Szkół w Rudzie- Hucie podczas prezentacji

 

5 – Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach podczas prezentacji